Plansza i źródło. Jak wykorzystać archiwalia i grę planszową w nauczaniu historii życia codziennego okresu I wojny światowej. Warsztaty Archiwów Państwowych dla nauczycieli historii szkół podstawowych i średnich w zakresie wykorzystania gry planszowej i pracy z archiwaliami nt. życia codziennego w czasie I wojny światowej.
Archiwa Państwowe opracowują grę planszową, której akcja toczy się na ziemiach polskich pod zaborami. Bohaterami gry są rodziny z Królestwa Polskiego, Poznańskiego i Galicji. Celem jest przezwyciężanie codziennych wyzwań i trudności w realiach czasu wojny. Rodziny dokumentują pamięć o przeżytych wydarzeniach kompletując rodzinny album z pamiątkami.
Fabuła gry jest oparta na materiałach archiwalnych – dokumentach, fotografiach, obwieszczenia urzędowych, pamiętnikach i wspomnieniach, będących zapisem historii społecznej i obyczajowej okresu „Wielkiej Wojny”. Premiera gry jest przewidziana w I połowie 2025 r.
Uczestnicy warsztatów poznają założenia i mechanikę gry, scenariusze rozgrywek możliwych do przeprowadzenia na lekcji oraz metody doboru, wyszukiwania i pracy z materiałami źródłowymi nt. życia codziennego w okresie I wojny światowej. Warsztaty zostały pomyślane również jako okazja do wzajemnej wymiany doświadczeń. Uczestnicy będą mieli możliwość zgłoszenia własnych propozycji na sposób i formę wykorzystania treści gry na lekcjach. Wszystkie pomysły zostaną wzięte pod uwagę w trakcie prac nad dodatkowymi materiałami edukacyjnymi do gry, które będą opracowane przez Archiwa Państwowe.
Termin: 18 września 2024 r., godz. 15:30-17:30
Miejsce: sala 2004 (Chemia)
Czas: 2 godz.
Preferowana liczba uczestników: 20 osób